Příprava na focení

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti aneb Jak se na focení připravit a nezbláznit se z toho. Perfektní příprava je půl úspěchu a ve fotografii to platí beze zbytku. Pojďme si proto shrnout jednoduchá základní pravidla pro portrétní focení, kterými můžete i Vy svým přičiněním podstatně vylepšit výsledek naší společné snahy. Chceme přeci vytvořit osobité fotografie, ke kterým se budete rádi a opakovaně vracet. No ne?


Co si uchystat na focení skupinek?
Barevně sladěné oblečení všech účastníků a to bez výrazných nápisů, vzorů a obrázků. Výborně poslouží i třeba bílá trička/tílka/košile a k tomu jeansy (podobného odstínu). Vhodné je určitě oblečení ve stejném stylu (např. společenském, vycházkovém, sportovním, plážovém, retro - cokoliv Vás napdne). Určitě si toho připravte raději více, vhodné kombinace pak spolu můžeme probrat před focením. 

Co si připravit na focení jednotlivců (dětí i dospělích)?
Originální oblečení, třeba i to, které běžně nenosíte a máte jej spíše pro slavnostní nebo jiné výjimečné příležitosti (např. kožíšky, šatičky, košile, saka….), popřípadě oblečení, které Vás vystihuje (pracovní uniforma, sportovní dres, závodní kombinéza s přilbou a rukavicemi apod.). Rovněž je vhodné oblečení, ve kterém se cítíte uvolněně a bezprostředně (např. padnoucí mikiny s kapucí, stylové roztrhané jeansy, žabky na nohy apod.). Hodit se mohou i všemožné doplňky – stylové brýle, kloboučky, šátečky atd. Vždy však platí bez velkých nápisů a znaků (ideálně zcela bez nich). Pro děti je možné připravit oblíbené hračky, ať už pro samotné fotografování, nebo pro chvilky pauzy.

Manikůra a pedikůra, to je základ!
V rámci focení se zdůrazní celá řada detailů, kterých si běžně nevšimnete, a přesto mohou zničit jinak vydařenou fotografii. Ruce jsou v případě portrétního fotografování často v blízkosti obličeje, proto musí být prvotřídně upravené. Často se fotí také nohy bez ponožek, takže určitě nezapomenout ani na upravené nožky. Dle uvážení a typu focení je vhodné také oholit vše, co uznáte za vhodné.

Líčení a vlasy
Pakliže nevyužijete služeb vizážistek, bude příprava zcela na Vás. Návštěva kadeřníka před focením je samozřejmě možná, ba dokonce vhodná, nicméně není bezpodmínečně nutná - prostě se přečísnete sami a hotovo. Líčení na rodinné fotografie se hodí spíše přirozenější. 

Při focení obnažených částí těla (nohy, pas, ramena, záda) - to je důležité zejména při fotografování těhulek a glamour - je dobré několik hodin před focením mít na sobě pouze volnější oblečení, aby nevznikaly otlačeniny od kalhot, podprsenek, ponožek apod. Možno využít župánek.


Pokud by Vám nebylo cokoliv jasného, rád pomohu.


Budu se na Vás těšit!

Honza K., fotograf